szczepienia grypa

Posted in:Aktualności, Aktualności POZ

Nie trać czasu na szukanie leku na objawy grypy – zaszczep się!

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Rozpowszechnioną na całym świecie, corocznie choruje około 100 milionów ludzi w różnym wieku. Jest jedną z ważniejszych przyczyn umieralności ludzi. Jeśli nie chcemy chorować powinniśmy się zaszczepić.

Celem szczepień przeciw grypie jest nie tylko uniknięcie zachorowania, ale przede wszystkim uniknięcie powikłań pogrypowych.

Najczęstszym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc i oskrzeli, i to zarówno to wywołane samym wirusem, jak i bakteriami. Częste są też zapalenia ucha środkowego, które mogą doprowadzić do częściowej utraty słuchu. Rzadziej występujące powikłania to m. in. zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mięśni z towarzyszącą niewydolnością nerek, u małych dzieci biegunki, które mogą prowadzić do ciężkiego odwodnienia.

Lekarze zalecają szczepienia szczególnie osobom przewlekle chorym na astmę, cukrzycę, niewydolność układu krążenia, oddychania, osobom starszym, osobom wrażliwym na powikłania, czyli dzieciom i osobom po 50 roku życia. Zalecane jest też szczepienie kobiet, które planują ciążę w sezonie grypowym. Istnieją również grupy osób, których zdecydowanie nie można szczepić: do nich zalicza się osoby uczulone na kurze białko, niektóre antybiotyki. Nie można szczepić osób w ostrej fazie infekcji, natomiast kobiety w pierwszym trymestrze powinny tylko decydować się na szczepienie po zgodzie lekarza.

Szczepienia powinno przyjmować się przed początkiem sezonu grypowego, celem nabrania odporności.

Szczepienia przeciw grypie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zarówno pacjenci jak i lekarze sprzeczają się na temat zalet, jak i wad szczepień przeciw grypie. Z pewnością można jednak stwierdzić, iż przynoszą wiele korzyści, gdyż zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę oraz wystąpienia powikłań.

Wszyscy wiemy, iż korzystniej dla wszystkich stron jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Dlatego warto robić wszystko, by ryzyko zachorowania zmniejszyć do minimum.
Źródło: portal wakcynologiczny

Szczepienie szczepionką VAXIGRIP – cena 24 zł.

Informacja:

  1. rejestracja POZ: 261 47 29 09
  2. punkt szczepień: 261 47 28 84
  3. sekretariat: 261 47 28 09
  4. apteka zakładowa: 261 47 28 62

Epidemiolog Szpitala