Budowa Bloku Operacyjnego rozpoczęta!

Centralny Plan Inwestycji Budowlanych Ministra Obrony Narodowej na lata 2015-2022
 ZADANIE NR 91427

 

Od kilku lat w  Szpitalu  prowadzone są z różną intensywnością prace modernizacyjne, które w znaczący sposób wpływają na warunki i jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych jak również  poprawiają  warunki pracy załogi. Budowa nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizacją i oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii do niedawna była w sferze marzeń dyrekcji i pracowników szpitala. Dzięki przychylności wielu osób udało się te marzenia zmaterializować.

Wiosną 2015 roku rozpoczęto działania zmierzające do realizacji w Ramach Centralnego Planu Inwestycji Budowlanych MON – Zadania nr 91427. Określone zostały wstępne założenia w zakresie funkcjonalności i charakteru obiektu.

W wyniku postępowania przetargowego do realizacji tej inwestycji zostało wybrane Konsorcjum Firm New Medica Sp. z o.o. i Medyczne Centrum Serwisowe Sp. z o.o.

Nowo budowany obiekt w swoich strukturach zawierał będzie  blok operacyjny z 4 salami w tym jedną hybrydową. Czym jest taka sala hybrydowa? Wyjaśniając pojęcie  można powiedzieć, że służy do łączenia w jeden układ, rozwiązań i metod  które wydawać by się mogły na pierwszy rzut oka rozbieżne. W przypadku sali operacyjnej stanowi ona połączenie konwencjonalnej sali operacyjnej z  salą  do innych zabiegów i badań. W ramach bloku operacyjnego funkcjonować będzie również 6 łóżkowa sala wybudzeniowa.

Budowana  Centralna Sterylizacja oparta zostanie na nowoczesnym systemie sterylizacji gazowej.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jaki powstanie w ramach realizacji tej inwestycji,  będzie przygotowany i w pełni przystosowany  do  realizacji świadczeń z wykorzystaniem najnowocześniejszych  standardów bezpiecznej opieki nad pacjentem.

Nowo wybudowany trzykondygnacyjny  pawilon wyposażony będzie w  oddzielne media. Budynek zostanie  przystosowany do samodzielnego funkcjonowania. Wybudowany obiekt  wyposażony zostanie  również w zaplecze techniczne, gdzie planuje się skonsolidowanie szatni dla personelu  Pomieszczenia te wyposażone zostaną  w pełne zaplecze sanitarne. Biorąc pod uwagę potrzeby  związane z realizacją szkoleń wewnętrznych zostanie również przygotowane pomieszczenie na ten cel.

Harmonogram  realizacji tej inwestycji:

  • rok 2015 część dokumentacyjna
  • rok 2016 prace ziemne, przyłącza techniczne, wykonanie instalacji elektrycznej i sanitarnej
  • rok 2017 / wrzesień/ zakończenie inwestycji

Planowany koszt inwestycji to blisko 26 mln zł, a jej źródłem finansowania jest dotacja celowa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w niewielkim stopniu środki własne Szpitala

Wszystkie realizowane do tej pory etapy budowy przebiegają zgodnie z planem.

W dniu 10 czerwca odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę tego obiektu  z udziałem przedstawicieli MON, władz państwowych i samorządowych.

Wałcz, dnia 08.06.2016 r.