Powiatowe Święto Plonów w Tucznie

W dniu 17.09.2016 r odbyło się w Tucznie Powiatowe Święto Plonów. 107 Szpital Wojskowy jako nieodłączna część wspólnoty lokalnej, aktywnie uczestniczył  w uroczystościach „dożynkowych”. Podczas tej imprezy pracownicy Szpitala dokonywali pomiarów ciśnienia krwi oraz  poziomu  cukru.

Działalność Szpitala to nie tylko medycyna naprawcza, ale również  działania profilaktyczne. Prowadzona przez Szpital  szeroko pojęta działalność profilaktyczna realizowana jest w dwóch wymiarach. Poprzez długofalowe programy profilaktyczne zlecane głównie przez NFZ, jak również profilaktyczne akcje wśród społeczności lokalnej. Podejmowane przez Szpital działania edukacyjno- profilaktyczne w znacznym stopniu przyczyniają się do  poprawy wskaźników zdrowotnych jak również zmiany postaw co do własnego  zdrowia czy choroby.

Podczas tego wydarzenia skontrolowano u 96 osób ciśnienie krwi jak również oznaczono p.cukru. Z przebadanej grupy u 4 osób wystąpiły znaczne przekroczenia normy glikemii przygodnej oraz u 16- osób znaczne przekroczenia normy ciśnienia krwi. Badana grupa to osoby, które rzadko kontrolują RR. Wszystkie  te osoby otrzymały niezbędne wskazówki co do dalszego sposobu postępowania. Z badanej grupy dwie z nich  zostały skierowane do służb ratowniczych po pomoc medyczną. Pomiary ciśnienia krwi oraz edukację pacjentów w tym zakresie prowadziła pielęgniarka z oddziału otolaryngologii Iwona Kępska.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również edukacja diabetologiczna prowadzona przez pielęgniarkę z oddziału chorób wewnętrznych Beatę Zubrzycką.

W ramach działań profilaktycznych świadczone  były również porady dietetyczne, które udzielane były przez dietetyka medycznego Patrycję Sankowską.

W ramach działań edukacyjnych prowadzone były również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzone ćwiczenia czynności ratowniczych to doskonałe narzędzie edukacyjne dla zmiany postaw społecznych i zachowań w sytuacjach zagrożenia życia. Około 50 osób, pod profesjonalnym okiem Danuty Sokołowskiej specjalisty pielęgniarstwa ratunkowego, mogło  ćwiczyć czynności ratownicze. Do dyspozycji był również  „fantom treningowy”. Pytania, które zadawali uczestnicy dotyczyły głównie oceny oddechu i tego co jest z nim związane.

Tego typu inicjatywy stają się zadaniami realizowanymi zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym jak również  doskonałym elementem wzajemnej integracji lokalnej.

Nad  bezpieczeństwem medycznym uroczystości dożynkowych czuwały nasze służby ratunkowe:
Edyta Hołubowska- pielegniarka, Grażyna Strzelecka- pielegniarka,
Patryk Malinowski- ratownik,
kierowcy: Stanisław Ziemian, Piotr Lemiech.

Koordynatorem przedsięwzięcia była Krystyna Krogulewska

Wałcz, dnia 19.09.2016 r
Krystyna Krogulewska

« z 2 »