Posted in:Aktualności

27 maja to Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. W tym roku po raz szósty w sposób uroczysty obchodzone jest to Święto. Medyczna diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta.

Przyjmuje się, że nawet 70%. decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań diagnostycznych. Mamy świadomość, że to właśnie wyniki badań diagnostycznych, często pokazują nam pierwsze dowody na istnienie choroby. Stanowią one również podstawowe narzędzie dla profilaktyki zdrowotnej. Fachowość personelu diagnostycznego przekłada się bezpośrednio na jakość w ochronie zdrowia. To dzięki profesjonalizmowi tej grupy zawodowej można stawiać trafne diagnozy, co pozwala skutecznie leczyć naszych pacjentów i dbać o ich zdrowie. Wybór daty nie jest przypadkowy jest to dzień upamiętnia odkrycia w latach 60- tych XX wieku tajemnicy kodu genetycznego, a tym samym tajemnicy życia na Ziemi (27 maja 1961 roku o godzinie trzeciej nad ranem trzej naukowcy: Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego).

Z tej okazji, w dniu 26 maja, na ręce kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, dyrektor Marek Kornet złożył list z podziękowaniem dla tych pracowników. Podkreślił ich ogromny wkład w realizację świadczeń zdrowotnych. Życzył wszystkim Diagnostom Laboratoryjnym satysfakcji z wykonywanej pracy jak również powodzenia w życiu osobistym.

Wałcz, dnia 29.05.2017 r
Krystyna Krogulewska