Posted in:Aktualności

Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne hasło to „Zdrowie dla wszystkich”. Od ponad siedemdziesięciu lat Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje działania zmierzające do poprawy poziomu zdrowia społeczeństw. Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, tak można interpretować hasło z tego roku. Jest to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej. Nikt nie powinien mieć dylematu czy kupować jedzenie czy lekarstwa.

„a/Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

b/Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

c/Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako „katastrofalne wydatki”.

d/Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne. „http://www.wsse.katowice.pl/

 

Źródło:  http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/en/