Oddychaj czystym powietrzem!

dzien spiro  of

W dniu 17 września Nasza Szpital wziął udział w Trzecich Polskich Dniach Spirometrii. Hasłem przewodnim tegorocznego programy było „Oddychaj czystym powietrzem”.

Wszyscy zainteresowani mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań spirometrycznych oraz konsultacji lekarza pulmonologa.

Dni spirometrii to badanie pomocne w diagnostyce groźnych schorzeń oddechowych, ale także projekt edukacyjny, niosący przekaz o szkodliwości palenia tytoniu, konsekwencjach nie leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i astmy.

Od 5 lat w wybranych miejscach w Polsce, w jednym czasie wykonywane są badania spirometryczne oraz prowadzona jest edukacja pacjentów.

Późno wykryta i nieleczona POChP, na którą cierpi co dziesiąty dorosły Polak, prowadzi do inwalidztwa oddechowego i przedwczesnej śmierci. Choroba znajduje się w czołówce przyczyn zgonów – co roku z jej powodu umiera w naszym kraju 14 tys. osób.

Głównym czynnikiem rozwoju POChP jest palenie tytoniu, 85-90 proc. chorych to palacze. Dym tytoniowy powoduje przewlekłe zapalenie oskrzeli, a jednocześnie systematycznie niszczy pęcherzyki płucne. Stopniowo prowadzi to do obturacji, czyli ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych.

POChP rozwija się średnio przez 20-30 lat. Często pierwszym jej objawem jest zadyszka przy wchodzeniu po schodach, później pacjentom zaczyna brakować tchu nawet podczas zwykłych czynności. W ostatniej fazie choroby trzeba stosować przewlekłą tlenoterapię, a niektórzy chorzy wymagają również respiratora.

Regularne wykonywanie spirometrii pozwala wcześnie wykryć POChP oraz podjąć działania mogące powstrzymać rozwój choroby i zapobiec przedwczesnej śmierci. Chodzi przede wszystkim o terapię wspomagającą rzucenie palenia. W bardziej zaawansowanych stadiach chorzy muszą otrzymywać leczenie.

Spirometrię powinny przed wszystkim wykonywać osoby, które palą papierosy lub paliły je w przeszłości, mają przewlekły kaszel, duszność, zadyszkę czy pogarszającą się ich tolerancja wysiłku.

D. Sokołowska

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu