Neonatologia- pytania i odpowiedzi

Neonatologia- pytania i odpowiedzi

Zachęcamy do zadawania pytań: zadaj pytanie.

 

Dzień dobry.Gdy kilkanaście lat temu rodziłam syna, smarowało się pępek gencjaną. W 2006 r zostałam mamą po raz drugi i stosowałam 70% spirytus.Obecnie jestem w ciąży i słyszę, że nie stosuje się już żadnych środków. Jak postępować gdy pępek się zabrudzi, co robić z pępkiem po kąpieli?Proszę o odpowiedź.  Przyszła Mama.

Witam Panią serdecznie!

Tak jak Pani słusznie zauważyła zmieniło się  postępowanie z kikutem pępowinowym u noworodka. Od 2010 roku zgodnie z zaleceniami WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, stosuje się tzw. suchą pielęgnację kikuta pępowinowego. Aby utrzymać prawidłowy dostęp powietrza  polecam wykonanie w pierwszych dniach życia dziecka zakładek z pieluszki i kaftanika- cyrkulacja powietrza sprawi, że kikut szybciej wysycha. Wody w  wanience podczas kąpieli nie musi być dużo, wystarczy jej “do bioderek”, unikniemy wówczas nasiąkania kikuta wodą- zależy nam na tym by kikut wysuszył się i odpadł. Czas w którym to nastąpi jest różny, uzależniony od grubości sznura pępowinowego i może trwać do 3 tygodni. Jeśli kikut się zabrudzi, myjemy kikut wodą z mydłem ale zaraz potem dokładnie go osuszamy (gazikiem, pieluszką). Jedynym polecanym i dostępnym w aptekach środkiem dezynfekcyjnym do stosowania na kikut pępowinowy jest Octenisept. Pamiętajmy, że przed każdą czynnością pielęgnacyjną wykonywaną przy naszym dziecku, należy umyć ręce. Oczywiście każdy niepokojący objaw: zaczerwienienie pierścienia wokół pępka, sączenie, brzydki zapach,należy niezwłocznie zgłosić położnej środowiskowej.

Życzę Pani samych pogodnych chwil. A. Sroczyńska

 

Chciałam zapytać czy każdemu dziecku musi się odbijać po jedzeniu?

Odbicie po jedzeniu nie jest regułą u każdego dziecka. Mówi się, że jedne dzieci mają tendencję do ulewania, odbijania a inne nie. Dzieci, które jedzą powoli nie połykają powietrza w przeciwieństwie do tych, które jedzą szybko i łapczywie. Naszym Maluszkom trudno jednocześnie ssać, połykać i oddychać dlatego niezbędne jest po karmieniu przytulenie dziecka w pozycji pionowej. Prawidłowo jest oprzeć je na ramieniu, delikatnie poklepać po pleckach i chwilkę odczekać aż powietrze się “ulotni”. Jeśli dziecko zasnęło, chcesz je odłożyć a właśnie zjadło najbezpieczniejsza jest pozycja na boku. Możesz zwinąć kocyk, ułożyć go za pleckami by mieć pewność, że dziecko leży stabilnie. Pozdrawiam! A.S

 

Witam! Chciałabym dowiedzieć się co mam zabrać do szpitala dla siebie i dziecka. PP

Prosimy o zabranie ze sobą:

1. dowodu osobistego

2. karty ciąży

3. przy przyjęciu w oddział pytamy o dotychczasową dokumentacje medyczną, wyniki badań laboratoryjnych, badań USG, badań prenatalnych, badania w kierunku GBS, wypisy z pobytów w szpitalu, dokumentację dotyczącą ew. chorób – zalecenia lek. specjalisty, konsultacje

4. listy przyjmowanych leków

5. oryginalnego wyniku Grupy Krwi

6. chusteczki nawilżające dla noworodka oraz pampersy (jeśli nie jest możliwe zapewnienie we własnym zakresie, pacjentka otrzyma pomoc od oddziału).

Pytamy także o przebyte choroby ,operacje i przebyte ciąże.

Trafiając na Salę Porodową dobrze mieć pomadkę nawilżającą usta a także małą butelkę wody mineralnej( z nakrętką typu “dziubek”)

Dla pełnego komfortu należy zabrać ze sobą: przybory toaletowe, szlafrok, kapcie,klapki pod prysznic, żel do kąpieli, 2 ręczniki, ulubioną, wygodną koszulę nocną – pamiętając by była wygodna przy karmieniu dziecka.

Oddział zapewnia bieliznę pościelową, w tym podkłady, koszule porodowe,  wkładki poporodowe.

Zapraszamy! położna Iza Gumna

 

Dzień Dobry! Moje pytanie dotyczy becikowego. Jakie potrzebne są dokumenty. Ania

Pani Aniu! Becikowe to jednorazowa zapomoga 1000 zł. należąca się na dziecko w ciągu 12 miesięcy od jego urodzenia. Warunkiem otrzymania tej zapomogi jest:

-dochód netto na osobę do 1922 zł

– udokumentowana opieka medyczna od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Aby uzyskać zapomogę należy posiadać dokument potwierdzający wysokość dochodu na członka rodziny, zaświadczenie o opiece medycznej , skrócony akt urodzenia dziecka,wniosek o zapomogę oraz dowód osobisty.  A.S

 

Czy po porodzie zagwarantowany jest minimum 2-godzinny kontakt „skóra do skóry”? Czy badanie i mycie odbywają się dopiero po tym kontakcie?

Anna O.

W Naszym szpitalu,  zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem  Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, bezpośrednio po urodzeniu staramy się umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, który trwa co najmniej dwie godziny po porodzie, jeżeli nie występuje sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka. W tym czasie noworodek jest osuszany i zabezpieczany przed utrata ciepła. Wstępne badanie dziecka odbywa się zazwyczaj na brzuchu matki. Podczas kontaktu „skóra do skóry” zachęcamy matkę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, zwracamy uwagę na cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi, a w razie potrzeby oferujemy pomoc. Dopiero po zakończeniu pierwszego kontaktu z matką noworodek jest badany, ważony i mierzony.

Położna Milena Turkiel