Szczepienia przeciw grypie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych. Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są zarówno miejscowe (kaszel, ból gardła, katar), oraz w postaci nagłej, wysokiej gorączki powyżej 38ºC, dreszczy, bólów mięśniowo-stawowych, bólów głowy, bólu w klatce piersiowej, złego samopoczucia, braku łaknienia, nudności i wymiotów. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne i inne.”
żródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/

W Polsce czas zagrożenia grypą trwa od jesieni do wiosny, przy czym największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. Epidemiolodzy stoją na stanowisku, że nawet w miesiącu marcu nie jest za późno na podanie szczepionki na grypę. A zatem warto jeszcze zaszczepić się przeciw grypie.

Zapraszamy naszych mieszkańców do punktu szczepień w Przychodni 107 Szpitala Wojskowego
w Wałczu na bezpłatne szczepienia przeciw grypie.

Pacjenci, którzy nie mają lekarza rodzinnego w Przychodni 107 Szpitala Wojskowego proszeni są o dostarczenie aktualnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do szczepienia od swojego lekarza rodzinnego.

Bliższe informacje pod numerem telefonu: 261 47 24 22 lub 261 47 30 44

Wałcz, 02.02.2021 r.
Krystyna Krogulewska

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu