eWUŚ dla pacjenta

ewus

Od 1 stycznia 2013 roku, osoby ubezpieczone w NFZ mogą potwierdzać swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na podstawie:

1. Numeru PESEL za okazaniem dokumentu tożsamości: np. dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, legitymacji szkolnej ( osoby do 18-tego roku życia)

  • Weryfikacja uprawnienia odbywa się w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy, z którego korzystają wszyscy lekarze rodzinni, poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne, szpitale.
  • eWUŚ jest codziennie aktualizowany o dane otrzymywane m.in. z ZUS, KRUS i MSW. Przedstawia stan uprawnienia pacjenta w dniu, w którym dokonano weryfikacji.
  • Na podstawie weryfikacji danych w systemie e-WUŚ określony zostaje statusu danej osoby i jej uprawnienia do świadczeń finansowanych przez NFZ :

co to oznacza?

  • status „zielony” oznacza, że system potwierdza w danym dniu prawo pacjenta do świadczeń finansowanych przez NFZ
  • status „czerwony” oznacza, że system nie potwierdza w danym dniu prawa pacjenta do świadczeń finansowanych przez NFZ

Uwaga:
Status „czerwony” nie musi oznaczać, że dana osoba jest nieubezpieczona. Wskazuje, że system eWUŚ nie potwierdza uprawnienia

2. Okazując jeden z nadal obowiązujących papierowych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. legitymację ubezpieczeniową, dolny odcinek druku RMUA lub zaświadczenie od pracodawcy.

  • Papierowy dokument potwierdzający ubezpieczenie jest przydatny w sytuacji, gdy system eWUŚ nie potwierdza danego dnia prawa pacjenta do świadczeń lub gdy nie można skorzystać z systemu elektronicznej weryfikacji

3. Składając pisemne oświadczenie o prawie do świadczeń

Kiedy składamy Oświadczenie?

  • Oświadczenie składane jest w przypadku braku potwierdzenia prawa do świadczeń w systemie eWUŚ oraz braku papierowego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie.
  • Oświadczenie składa ubezpieczony pacjent, a w przypadku świadczeniobiorców małoletnich oraz innych osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych – przedstawiciel ustawowy albo opiekun prawny lub faktyczny.

Zgodnie z przepisami osoba, która złoży świadomie oświadczenie o prawie do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych pomimo braku takiego prawa jest obowiązana do uiszczenia kosztów tego świadczenia.

Uwaga:
W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń.

  • W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia, jest zobowiązana do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń lub złożenia stosownego Oświadczenia:
    w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, jeżeli świadczenie udzielane jest w warunkach szpitalnych
  • w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej
    (pod rygorem obciążenia tej osoby kosztami udzielonych jej świadczeń (art. 50 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych)

Przez stan nagły należy rozumieć stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych czynności medycznych

Późniejsze przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenie oświadczenia, jednak w okresie nie dłuższym niż 1 rok, licząc od dnia upływu wyżej wymienionych terminów, nie może stanowić podstawy do ponoszenia kosztów leczenia przez pacjenta

Wałcz, dnia 25.11.2015r.
na podstawie informacji ze strony Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ
wyk. Krystyna Krogulewska

Podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 marca 2015 r. w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej. Dz.U. 2015 poz. 438